Ohňostroje jsou neodmyslitelným symbolem zábavy a oslav. Věděli jste ale jak fungují?

201612221928070.image00

Oslavy Nového roku, svatby, firemní oslavy nebo jiné speciální příležitosti se neobejdou bez velkolepého zakončení v podobě barevné pyrotechnické spršky. Jak ale taková paráda vzniká?

Za vším hledej černý prach! Nebýt jeho vynálezu, dnes bychom jen těžko mohli obdivovat všechnu tu světelnou a zvukovou parádu. Černý prach je výbušná směs, která se mimo jiné používá i na výrobu zábavní pyrotechniky. Její složení tvoří dusičnan draselný, dřevěné uhlí a síra.

Počátky černého prachu sahají do daleké Číny. I když v rozmezí od sedmého až do devátého století jej začali používat alchymisté zejména pro vojenské účely, později našel využití i jako součást barevných ohňostrojů. Z východního kontinentu pronikl postupně do Japonska, arabského světa a v 13. století i do Evropy. Postupně začaly vznikat nejrůznější druhy zábavní pyrotechniky. Mezi ty nejznámější patří petardy, prskavky a překvapivě i moderní kompaktní ohňostroje.


Jednoduché, ale hlučné

Díky svému složení je petarda nejstarší a zároveň nejjednodušší zábavní pyrotechnikou. Jde vlastně o trubičku z tvrdého papíru, která je z jedné strany zalepená a na jejím druhém konci je vložená zápalnice. Tu tvoří provázek se střelným prachem. Po zapálení začne nejdříve hořet zápalnice, která přenese plamen až do nitra k náplni a bum vznikne typický akustický efekt petard. Dochází totiž k obrovskému nahromadění horkých plynů, které nemají kam uniknout, a proto roztrhnou papírovou trubičku. Výbuch je doprovázen silným třeskem. Zajímavé je, že intenzitu zvuku neovlivňuje jenom množství střelného prachu, ale poměr délky papírové trubičky a velikost náplně.

Vánoční pyrotechnická stálice

Prskavky patří mezi nejběžnější typ pyrotechniky. Mnozí je však za pyrotechniku ​​ani nepovažují, protože nevybuchují. Jejich světelný efekt však dokáže oslovit široké publikum. Přitom konstrukce prskavky je velmi jednoduchá. Kovový drátek je na povrchu pokryt vrstvou pyrotechnické směsi, která se skládá z dusičnanu, dřevěného uhlí a práškového hliníku nebo železa. Po zapálení proběhne prudká reakce mezi dusičnanem a dřevěným uhlím, která zapálí kousky kovu. Ty pak horké odlétají a září.

                   

Ohňostroje na jedno škrtnutí

Kompakty lze pravděpodobně označit za nejoblíbenější ohňostroje, a to díky své jednoduchosti a světelnému efektu. Jsou složené z velkého množství papírových trubiček obsahujících nejrůznější efekty, které jsou slepených dohromady v papírové kostce. Jde vlastně o ohňostroj v jedné krabici. Jediná zápalnice propojuje celý systém tak, aby postupně došlo k odpálení všech rachejtlí.

Nastavení cookies